Johno Maciuikos paskaita

Gyvybingi modeliai: Kazio Varnelio kūryba Bauhauso modernizmo kontekste

Paskaitoje Kazio Varnelio kūryba apžvelgiama Bauhauso modernizmo ir jo atstovaujamos meninės kultūros kontekste. Nors K. Varnelis nebuvo tiesiogiai susijęs su šia įtakinga XX a. Vokietijoje veikusia meno, dizaino ir architektūros mokykla, jo gyvenimas sutapo su šios mokyklos gimimu, panašios buvo jo ir daugelio Bauhauso menininkų patirtys. Pavyzdžiui, kaip ir K. Varnelis, daugelis svarbiausių Bauhauso mokytojų ir praktikų buvo emigrantai (Laszlo Moholy-Nagy's ir Marcelis Breueris kilę iš Vengrijos, Vasilijus Kandinskis - iš Rusijos, Paulas Klee ir Johannesas Ittenas - iš Šveicarijos), kaip ir K. Varnelis, Bauhauso atstovai L. Moholy-Nagy's, Herbertas Bayeris ir Ludwigas Mies van der Rohe po II Pasaulinio karo įsikūrė Čikagoje. Johno Maciuikos paskaitoje siekiama apčiuopti gilesnę K. Varnelio kūrybos reikšmę - ne tik kaip atskiro Lietuvos išeivijos menininko pasiekimą, bet kaip XX a. Europos ir Amerikos meno judėjimų dalį.

Johnas V. Maciuika yra meno ir architektūros istorijos profesorius, dėstantis architektūros, meno ir dizaino istorijos kursus Niujorko City University Baruch College ir CUNY aukštųjų studijų centro meno istorijos doktorantūros programoje. Profesorius Maciuika yra knygos "Iki Bauhauso: architektūra, politika ir Vokietijos valstybė 1890-1920" (Cambridge: Cambridge University Press, 2005) autorius. 2015 m. ši knyga taip pat buvo išleista japonų kalba mokslinės literatūros leidykloje Sangen-Sha Tokijuje.

Jo moksliniai interesai taip pat aprėpia ryšius tarp architektūros, dizaino ir kultūrinio tapatumo Vidurio ir Rytų Europoje; mokslininkas yra publikavęs straipsnių, parašęs knygų skyrių apie tokias asmenybes, kaip Adolfas Loosas, Hermanas Muthesius, ir šiomis temomis: Bauhauso politika, Deutscher Werkbund įkūrimas bei straipsnį apie Lietuvos architektūrą, paremtą XX a. 10 deš. pr. darytais interviu su Lietuvos architektais Gediminu Baravyku, Algimantu ir Vytautu Nasvyčiais, Vytautu Čekanausku ir Vytautu Brėdikiu, pavadintą "Rytų blokas, Vakarų požiūris: architektūra ir Lietuvos nacionalinis tapatumas" (East Bloc, West View: Architecture and Lithuanian National Identity, in Traditional Dwellings and Settlements Review11 Nr. 1 (1999): 23-35).

Projekto rėmėjas JAV ambasada Lietuvoje.

Paskaita vyks anglų kalba.

Renginys nemokamas, be registracijos.
Johnas V. Maciuika. Niujorko City University Baruch College tinklapio nuotrauka.

NDG auditorija
2017 06 29

17.30

Birželio 29 d., 17.30 val. NDG auditorijoje JAV meno ir architektūros istorijos profesorius Johnas V. Maciuika skaitys paskaitą "Gyvybingi modeliai: Kazio Varnelio kūryba Bauhauso modernizmo kontekste".