Vilniaus galerijų savaitgalio renginiai NDG

R E N G I N I Ų  N D G  P R O G R A M A

→ Tetsuya Ozaki paskaita "Pamėklės (yokai) ir šiuolaikinis Japonijos menas"

Rugsėjo 5 d., ketvirtadienį, 18.00 val NDG auditorijoje vyks dr. Arūno Gelūno kuruotos parodos "Gražuolės, pamėklės ir samurajai" konsultanto prof. Tetsuya Ozaki paskaita "Pamėklės (yokai) ir šiuolaikinis Japonijos menas".

Tolimais šiuolaikinės mangos protėviais galima laikyti XII-XIII a. pasirodžiusias "Chōjū-jinbutsu-giga" (gyvūnų-žmonių karikatūras) ir 1814 m. išleistą pirmąjį Hokusai manga tomą. Sparčiausiai šiuolaikinė manga išpopuliarėjo po Antrojo pasaulinio karo kartu su Japonijos ekonomikos atsigavimu. Beveik nėra nūdienos japono, kuris būtų užaugęs neskaitęs mangos, o šiuolaikiniai menininkai nėra išimtis.

Hokusai manga - tai eskizų sąsiuviniai, kuriuose vaizduojama flora, fauna, papročiai, profesijos, garsios vietos, istoriniai pasakojimai ir net vaiduokliai bei pamėklės (yokai, antgamtinės būtybės). Tačiau kodėl japonai taip mėgsta yokai? Prof. Tetsuya Ozaki mano, kad tai lemia trys priežastys, kurios ir bus išnagrinėtos paskaitoje.

Tetsuya Ozaki yra redaktorius, leidėjas, meno kritikas, vizituojantis tyrėjas Kioto menų universiteto Akademinių tyrimų centre. Nuo 2000 m. iki 2016 m. jis buvo internetinio žurnalo "Realtokyo" leidėjas ir vyriausiasis redaktorius. 2002 m. parengė fotografijų rinkinį "Šimtas metų idiotizmo", kuriame surinko XX a. žmonijos kvailybes dešimčia įvairių temų, tokių kaip aplinkosauga, technologijos, karas ir kt. 2003 m. jis pradėjo leisti japonų-anglų šiuolaikinio meno žurnalą "ART iT".

Paskaita vyks japonų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

Dalyvavimas nemokamas įsigijus galerijos lankytojo(s) bilietą. Išankstinė registracija - čia.

Renginyje bus fotografuojama ir filmuojama, todėl informuojame, kad Jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose. Šios nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti skelbiami socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidos priemonėse.

→ Gintaras Šeputis. Vaizdo studijos metinės. Performatyvi užstalė

Rugsėjo 6 d., penktadienį, 17 val. NDG auditorijoje vyks performatyvus renginys, skirtas 30-osioms Vaizdo studijos - 1994-1997 metais Vilniaus dailės akademijoje veikusių tarpdisciplininių fotografijos ir videomeno kursų - įkūrimo metinėms pažymėti ir pasidalinti nepakartojamais prisiminimais bei meniniais atradimais.

Vaizdo studija buvo aparatinių medijų raišką skatinusi eksperimentinė erdvė, pritraukusi daugybę jaunų žmonių, kurie vėliau tapo žinomais meno ir kultūros kūrėjais. Nors kaip eksperimentinis reiškinys ji nustojo egzistavusi 1997 metais, įsteigus Fotografijos ir videomeno (dabar - Fotografijos, animacijos ir medijų meno) katedrą, jos dvasia ir toliau gyvuoja menininkų kūryboje ir prisiminimuose.

Performansas atskleis Vaizdo studijos kūrybinį palikimą, o žiūrovai kviečiami tapti šios išskirtinės patirties dalimi: bus galimybė pamatyti ankstyvuosius videomeno darbus ir susitikti su tais, kurie savo kūryba prisidėjo prie studijos sėkmės.

Gintaras Šeputis - tarpdisciplininio meno kūrėjas, TV laidų, dokumentinių filmų režisierius, dėstytojas, vienas iš videomeno Lietuvoje pradininkų ir Vaizdo studijos Vilniaus dailės akademijoje steigėjų. Menines veiklas jis derina su darbu reklamos, rinkodaros ir komunikacijos srityse.

→ Natalija Arlauskaitė. Animacija šeimos albumui ir istorijai

Rugsėjo 7 d. 14 val. prof. Natalija Arlauskaitė NDG auditorijoje pasakos, kaip reportažinės ir dokumentų nuotraukos, laiškų ar laikmečio spaudos atvaizdai, kitokie vizualūs liudijimai, tarp kurių ypatingą vietą užima šeimos albumas, naudojami ne tik grynoje, jei tokia būna, dokumentinėje animacijoje, bet ir kitose jos formose.

Susitikę su animacija šie vaizdai įvairiai išjudinami ir patenka į privačių santykių, socialinių problemų ir istorijos apmąstymo pasakojimus. Šis pranešimas sutelktas į neretai susipinančias šeimą ir istoriją. Jo pagrindinė gija - garso, fotografinį, pieštą ar rašytinį dokumentą naudojančios animacijos pasakojimo modeliai, nuokrypiai nuo jų ir laikmečiui būdingos paieškos.

Natalija Arlauskaitė - kino, fotografijos ir vizualumo tyrinėtoja, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė. Fotografinio dokumento refleksijai įvairiose kino formose, taip pat animacijoje, skirta jos knyga "Nuožmi taika: žlugusių režimų fotografija dokumentiniame kine" (VU leidykla, 2020). Tarp kitų jos knygų - "Savi ir svetimi olimpai: ekranizacijos tarp pasakojimo teorijos ir kultūros kritikos" (VU leidykla, 2014), "Žiūrėti ir būti žiūrimai: feministinės kino teorijos sąvokos ir komiksai" (kartu su Migle Anušauskaite, Lapas, 2022).

→ Dialogai apie meną

Rugsėjo 7 d., šeštadienį, 16 val. Karen Vanhercke ir Eglė Nedzinskaitė kviečia susitikti Nacionalinėje dailės galerijoje pokalbiui apie du meno kūrinius.

"Vizualaus mąstymo strategijų" metodu grįstų susitikimų dalyviai gali neturėti jokių žinių apie meną, tereikia noro žiūrėti, pamatyti ir diskutuoti. Vieno renginio metu vyks diskusijos apie du kūrinius. Viena - anglų, kita - lietuvių kalbomis; galite dalyvauti vienoje iš jų arba abiejose. Dalyvauti kviečiame suaugusiuosius, kurie jaučiasi komfortabiliai išsakydami savo nuomonę, nori išgirsti kitų įžvalgas lėto dialogo metu.

Registracijos forma - čia.

Kiti Dialogai vyks:

2024 m. spalio 5 d. 16 val.
2024 m. gruodžio 7 d. 16 val.

Visa Vilniaus galerijų savaitgalio programa - čia.

NDG
2024 09 07

11:00 - 19:00

VGS 2024

Rugsėjo 5-8 d. sostinėje vyks Vilniaus galerijų savaitgalis (VGS), kurio programoje dalyvauja ir Nacionalinė dailės galerija: šeštadienį, rugsėjo 7 d. ir sekmadienį, rugsėjo 8 d. lankytojo bilietui bus taikoma 50 proc. nuolaida, taip pat vyks paskaitos, performatyvus renginys ir "Dialogai apie meną".