Vieša gobeleno restauracija

Sieninio kilimo

 

2009 metais verslininkai Antanas Bosas ir Andrejus Balyko šį sieninį kilimą padovanojo atkuriamiems Valdovų rūmams. Tuomet jis buvo vadinamas "Karaliaus Sauliaus ir Dovydo istorija Senojo Testamento motyvais" ir nebuvo žinoma nei kada kilimas buvo sukurtas, kas jo autorius ir koks tikslus pavadinimas. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus P. Gudyno restauravimo centre gobelenas tais metais buvo paruoštas eksponavimui - pavalytas, sutvirtintos silpniausios vietos, išsiuvinėtos kelios trūkstamos detalės, autentiškas audinys pamušaluotas ir pritaikytas kabinimui. Kurį laiką jis puošė koncertinę valdovų rūmų salę, vėliau saugotas muziejaus saugyklose, o 2019 metais kilimas buvo grąžintas perrestauravimui. Per tuos metus Valdovų rūmų tyrėjai gobeleną atributavo ir dabar jis restauruojamas kaip sieninis kilimas "Psichės vestuvės", XVII a. pagamintas Prancūzijoje, garsiose Obiusono dirbtuvėse.
Šiuo metu kilimas yra išplautas ir lanolinuotas, išardytos netinkamai restauruotos vietos, seni grubūs taisymai. Viešo restauravimo metu prabangus audinys bus pridygsniuotas prie restauracinio pagrindo - lininės drobės. Restauracinis audinys taps atrama senajam, ant jo bus tvirtinamos silpniausios vietos ir išsiuvinėjamos trūkstamos, neišlikusios detalės.

Iliustracijoje: Sieninio kilimo "Psichės vestuvės" (Obiusonas (Aubusson), Prancūzija. XVII a. Vilna, šilkas, gobeleninė technika. 295x466 cm.) fragmentas.

NDG
2020 07 28

11-19

Nuo liepos 28 d. NDG lankytojai galės stebėti galerijos vestibiulyje vyksiančią viešą sieninio kilimo restauraciją. P. Gudyno restauravimo ir konservavimo centro tekstilės restauratorės Rima Togonidzė ir Audronė Petroševičiūtė dirbs iki liepos 31 d., galerijos darbo metu. Stebėti procesą lankytojai galės nepirkdami lankymo bilieto.