Saulė ir jūra

SAULĖ IR JŪRA

Šiuolaikinė opera
Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė

SPALIO 1 d.,
12:00, 13:30, 15:00; 16:30; 18:00
 
Lietuvių kalba su angliškais subtitrais
Trukmė - 70 min
 
Ryškios vasaros šviesos nutviekstas paplūdimys: smėlyje, ant spalvotų rankšluosčių, guli poilsiautojai. Skirtingos istorijos, transliuojamos dainuojančių kūnų, palaipsniui perauga į globalią mozaiką, visuotinį ekosistemos chorą. Pliažas yra stebimas iš saulės pozicijos, iš viršaus - tarsi žmonija būtų vabzdžiai. Toks tingių atostogų paveikslas tėra nerūpestingas paviršius: laiko tėkmės ir karščio veikiami kūnai slepia pabaigos nuojautą - žemės ir žmonių laikinumą.
 
Operos "Saulė ir jūra" autorių bendroje kūryboje ypatingas dėmesys yra skiriamas dokumentikos ir fikcijos, realizmo ir poezijos santykiui, taip pat - teatro, muzikos ir vizualiųjų menų persidengimui. Pirmasis menininkių darbas - šiuolaikinė opera "Geros dienos!" (2013 m.) pelnė 6 prestižinius apdovanojimus, kūrinys pristatytas pasauliniuose muzikos, teatro ir operos festivaliuose: JAV, Kinijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Estijoje, Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje, bei daugiau nei 10 tarptautinių teatro festivalių Prancūzijoje; opera transliuota BBC Radio 3. Projektas "Saulė ir jūra" gavo Akademie Schloss Solitude 2016-2017 m. meninininkų rezidencijos paramą. 2018 m. kūrėjos pakviestos dirbti Staatsschauspiel Dresdeno teatre.
 
Režisierė ir scenografė - Rugilė Barzdžiukaitė
Libreto autorė - Vaiva Grainytė
Kompozitorė ir muzikos režisierė - Lina Lapelytė
 
Solistai: Aliona Alymova, Svetlana Bagdonaitė, Auksė Dovydėnaitė, Saulė Dovydėnaitė, Leona Kairienė, Artūras Miknaitis, Eduardas Paciūnas, Vytautas Pastarnokas, Eglė Paškevičienė, Violeta Savickaitė- Paciūnienė, Ieva Skorubskaitė, Jonas Statkevičius, Alfredas Tamulynas, Lukas Vaičiūnas, Eglė Valčiukaitė, Povilas Vanžodis, Šarūnas Visockis, Stasė Žaltauskaitė- Malūnavičienė
 
Klavišiniai - Tomas Dičiūnas
Garso režisierius - Valdas Karpuška
Vertėja į anglų k. - Emilija Ferdmanaitė
Gamybos vadovas - Dovydas Korba
Asistentės - Vaida Stepanovaitė, Vaiva Martišauskaitė
Prodiuseris - A laukas
Koprodiuseriai - Münchner Kammerspiele, Akademie Schloss Solitude, Staatsschauspiel Dresden
Partneriai - Nacionalinė dailės galerija, Arclights
Rėmėjas - Lietuvos kultūros taryba
 
Rugilė Barzdžiukaitė (g. 1983) kuria teatro ir kino srityse. Jos mėgiamos kūrybinės strategijos - įtampos tarp objektyvių ir įsivaizduojamų tikrovių tyrinėjimas bei žaismingas antropocentriško pasaulėvaizdžio kvestionavimas. Rugilė baigusi teatro režisūros bei kino operatinio meistriškumo studijas LMTA, Vilniuje bei kino dokumentikos studijas Goldmiths, Londono universitete. Jos naujausias kuriamas filmas "Rūgštus miškas" - antropologinis-filosofinis tyrimas apie tai, kaip žmonės priima jiems mažiau pažįstamą gyvūnų rūšį.
 
Vaiva Grainytė (g.1984) - rašytoja, dramaturgė ir poetė, veikianti tarpdisciplininiuose teatro projektuose. Paskutiniuose jos darbuose - kartu su kitais menininkai kurtame aplinkos spektaklyje "Lucky Lucy" (2016), radijo pjesėse -"Nuo ašies" (2015) ir  "Raganos nevalgo guminukų" - reiškiasi autorės kūrybai būdingas charakteris: biografinė ir kolektyvinė atmintis, buities atspindžiai ir socialinės temos darniai dera su poezijos, lengvo absurdo ir siurrealizmo pustoniais. Jos esė knyga "Pekino dienoraščiai" įtraukta į konkurso "Metų knyga 2012" nominantų sąrašą bei kūrybiškiausių knygų dvyliktuką.
 
Lina Lapelytė (g.1984) - menininkė ir muzikantė, gyvenanti ir dirbanti Londone bei Vilniuje. Jos performansu grįsta praktika neatsiejama nuo muzikos ir koketuoja su populiariaja kultūra, lyčių stereotipais bei nostalgija. Jos darbai pasižymi pastišo ir grotesko kupina ekspresija, kontekstualiu ir konceptualiu muzikalumu, teatrališka įtaiga, išraiškingu stilizuotu vizualumu. Vėlesnieji darbai - Ladies (2015), Hunky Bluff (2014) ir Candy Shop - the Circus (2013/2015) rodyti skirtinguose kontekstuose ir erdvėse - Serpetino Paviljone, Karalienės Elžbietos salėje, Londone, Venecijos architektūros bienalėje, MACBA Barselonoje.

Šiuolaikinė opera "Saulė ir jūra" yra Vilniaus tarptautinio teatro festivalio SIRENOS'17 dalis

Bilietus į renginį galima įsigyti čia

NDG
2017 10 01

12:00, 13:30, 15:00; 16:30; 18:00

Šiuolaikinė opera "Saulė ir jūra"

Nacionalinėje dailės galerijoje spalio 1 d. 12:00, 13:30, 15:00; 16:30; 18:00 vyks šiuolaikines operos "Smėlis ir jūra" premjera.