Renginių programa "Empatija kitam. Pažinti psichiką per meną"

Renginių programa "Empatija kitam"

 

Eijos-Liisos Ahtilos parodą "Galimybė meilei" lydi programa meno ir psichikos sveikatos temomis. Šią programą Nacionalinė dailės galerija rengia kartu su Kauno menininkų namais ir Šiaulių dailės galerija. Vilniuje, Kaune, ir Šiauliuose bus rodomas 2002 m. Eijos-Liisos Ahtilos filmas "Meilę reikia branginti" (55 min.), kuriame tyrinėjami moterų, patiriančių psichozes, išgyvenimai. Filme plėtojamos fiktyvios istorijos yra paremtos interviu su realiomis moterimis. Jame tyrinėjama "sveikos" ir "nesveikos" sąmonės santykis bei kūrybiški būdai, kuriuos sąmonė pasitelkia reaguodama į komplikuotas situacijas.

Psichozės reiškinys, apie kurį kalbama filme, yra vienas labiausiai stigmatizuojamų psichikos sveikatos reiškinių. Psichozės metu žmonės gali patirti įvairaus pobūdžio haliucinacijas arba vadinamuosius kliedesius - savitus realybės įsitikinimus, besikertančius su juos supančių žmonių realybės suvokimu. Ne vienam visuomenės nariui, o dažnai ir pačiam žmogui, patiriančiam psichozę, tokios patirtys asocijuojasi su galutine stotele "kelyje link beprotybės". Renginių cikle psichozės reiškinį apibrėžiame kaip "radikalų" atspirties tašką kalbant apie kito suvokimą psichikos sveikatos kontekste. Dalis renginių yra skirta pačiam psichozės reiškiniui, dalis - platesnėms psichikos sveikatos temoms ir jų santykiui su menu. Kiek ir kaip menas yra įgalus dalyvauti priartinant su psichikos problemomis susiduriantį "kitą"? Šį ir kitus klausimus keliame rengiamoje konferencijoje, pokalbiuose ir kūrybinėse dirbtuvėse.

Programos sudarytojos: kuratorė Eglė Mikalajūnė ir psichologė dr. Juliana Lozovska.

Visi renginiai nemokami.

 

Rugpjūčio 31 d., antradienį, Kauno menininkų namai

19:00

Eijos-Liisos Ahtilos filmo "Meilę reikia branginti" peržiūra ir pokalbis "Psichopeizažai. Psichikos sveikatos problemų reprezentacija mene". Moderatorius istorikas ir rašytojas dr. Tomas Vaiseta. Diskusijos dalyvės: kino režisierė ir scenaristė Marija Kavtaradzė, teatro režisierė, muzikos autorė ir atlikėja Kamilė Gudmonaitė.

Renginys taip pat yra Kauno menininkų namų organizuojamo renginių ciklo "Nemigos salonas" dalis.

 

Rugsėjo 16 d., ketvirtadienį, Šiaulių dailės galerija

18:00

Eijos-Liisos Ahtilos filmo "Meilę reikia branginti" peržiūra ir pokalbis "Psichikos vingiai: kryptinga (savi)pagalba". Moderatorė: kultūros vadybininkė ir menininkė Kotryna Kvedarytė. Diskusijos dalyvės: dailės terapijos specialistė Ilona Būdavaitė, psichologė-psichoterapeutė Andžela Rybakovienė.

Renginys organizuojamas kartu su Šiaulių dailės galerija.

 

Rugsėjo 19 d., sekmadienį, Nacionalinė dailės galerija

14:00

Filmo "Meilę reikia branginti" peržiūra ir patirtinės dramos ir judesio kūrybinės dirbtuvės suaugusiems psichozės tema. Veda tarpdisciplininė menininkė Greta Jalmokaitė.

Registracija: edukacija@ndg.lt, (8-5) 219 5961

 

Rugsėjo 24 d., penktadienį, Nacionalinė dailės galerija

11:00-18:00

Eijos-Liisos Ahtilos filmo "Meilę reikia branginti" peržiūra ir tarptautinė konferencija "Psichozė ir menas šiuolaikinėje visuomenėje. Tarpdisciplininis požiūris". Dalyviai: neurobiologė dr. Inga Griškova-Bulanova (LT), istorijų pasakotoja, kino režisierė ir transformacijos vedlė Susan Florries (SW), meno kritikas ir kuratorius Mathias Kryger (DK), socialinė darbuotoja, šokio ir judesio terapeutė Tanja Pihlaja (FIN), psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Povilaitienė (LT). Diskusijos moderatorė - kuratorė ir meno kritikė Eglė Mikalajūnė.

Konferencija vyks lietuvių ir anglų kalbomis, su sinchroniniu vertimu į abi kalbas.

 

Rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, Nacionalinė dailės galerija

18:00

Menininkės Eijos-Liisos Ahtilos ekskursija po parodą "Galimybė meilei" ir jos paskaita apie pastarųjų metų kūrybą.

Renginys anglų kalba.

Registracija į ekskursiją: edukacija@ndg.lt, (8-5) 219 5961

 

Spalio 3 d., sekmadienį, Nacionalinė dailės galerija

12:00

Kūrybinės dirbtuvės 8-12 metų vaikams empatijos tema "Gyvybės aplink mane". Veda meno edukacijos specialistai Eglė Nedzinskaitė ir Povilas Šnaras.

Registracija: edukacija@ndg.lt, (8-5) 219 5961

 

Organizatorius LNDM Nacionalinė dailės galerija

Partneriai: Kauno menininkų namai, Šiaulių dailės galerija, Psichikos sveikatos menų festivalis "Ryšiai"

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjai: Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Frame šiuolaikinio meno fondas Suomijoje, Suomija ambasada Vilniuje, Suomių institutas Estijoje, Pro AV Saarikko Oy, Exterus, Fundermax, Best Western

Informaciniai rėmėjai: lrytas.lt, Media Traffic

Iliustracija: kadras iš Eijos-Liisos Ahtilos filmo "Meilę reikia branginti" (2002)

2021 08 31

19:00

Pradedama iki spalio 3 d. vyksianti viešujų renginių programa, lydinti Eijos-Liisos Ahtilos parodą "Galimybė meilei". Programa vyks Kauno menininkų namuose, Šiaulių dailės galerijoje ir Nacionalinėje dailės galerijoje.