2012 01 25
Knygos „Marija Teresė Rožanskaitė: vaizdai ir tekstai” pristatymas
17:30  val.
Auditorija

 

Knygos "Marija Teresė Rožanskaitė: vaizdai ir tekstai" pristatymas


Daugiau informacijos >
2012 08 23
Pero Kirkeby parodos Lignum vitae uždarymo renginiai
17:00  val.
NDG

 

Pero Kirkeby parodos Lignum vitae uždarymo renginiai


Daugiau informacijos >
2012 08 30
Tadeuszo Kantoro parodos uždarymą palydintys renginiai
18:00  val.
Auditorija

 

Tadeuszo Kantoro parodos uždarymą palydintys renginiai


Daugiau informacijos >
2012 10 06
ORNAMENTAS
16:00  val.
Aikštelė prie centrinio įėjimo į NDG

 

ORNAMENTAS

JULIJONAS URBONAS

Paskaita-atrakcionas rekonstruos žymios amerikiečių choreografės Trishos Brown kūrinį "Vaikščiojimas siena" (Walking on the Wall, 1971).


Daugiau informacijos >
2012 10 13
ORNAMENTAS
16:00  val.
Auditorija

 

ORNAMENTAS

GINTARAS DIDŽIAPETRIS

 Leidinio, kuriame publikuojamas menotyrininko Jurgio Baltrušaičio (1903-1988) straipsnis "Geometrija ir pabaisos. Pagal kelis romėnų kapitelius iš Pietų Prancūzijos" (Gazette des Beaux-Arts, 1928) su menininko Gintaro Didžiapetrio įvadu, pristatymas. Leidinys - lietuvių, anglų ir prancūzų kalbomis.


Daugiau informacijos >
2012 10 20
ORNAMENTAS
16:00  val.
NDG centrinis vestibiulis

 

ORNAMENTAS

ARNAS ANSKAITIS

Paprasti žodžiai

Paprasti žodžiai - tai kvietimas įsižiūrėti / įsiklausyti į Salomėjos Nėries žodyną, kaip autorinį žodžių rinkinį, kolekciją, archyvą, duomenų bazę ar muziejų. Ten galima rasti įsivaizduojamą balsą, kuris, tardamas žodžius, įspaudžia subjektyvumą.


Daugiau informacijos >
2012 10 27
ORNAMENTAS
16:00  val.
Pietinis NDG vestibiulis

 

ORNAMENTAS

MARIJA OLŠAUSKAITĖ

Marijos Olšauskaitės ir Gedimino Akstino paroda Vilnius-Niujorkas


Daugiau informacijos >
2012 11 10
ORNAMENTAS
18:00  val.
Auditorija

 

ORNAMENTAS

MIKAS ŽUKAUSKAS

Dokumentinė apybraiža. Trukmė: 30 min.


Daugiau informacijos >

Įsivaizduokime pasaulį tarsi raštą, susidedantį iš miestų lyg ornamentų tankio. Kiekvieną miestą - kaip ornamentą, sudarytą iš ritmiškai pasikartojančių architektūrinių figūrų. Architektūrinis objektas, kad ir be ornamentinės puošybos gausos, pats savaime yra vienas iš ornamento pavyzdžių. Besikartojantiems elementams tapus visuma, ritmu, mes regime bendrą darinį, vizualiąją melodiją, pagaliau - sprendimą, kurio detalių santykis bent akimirkai sustingsta laike. Svarbu tai, kad geometriniai ar figūriniai segmentai, sudarantys architektūrinį objektą, visada priklauso istorinei atminčiai, o kartu tarpsta dabartyje su galimybe vėl pasirodyti ateityje. Esame laisvi galvoti apie pasaulį, o šiuo atveju - meno pasaulį, kaip ornamentą ar nuolat besikuriančią ir kuriamą architektūrą. Jo segmentai yra atskiros istorijos ir formos, galiausiai sudarančios vieną bendrai priimtą (arba primestą) pasakojimą: čia svarbus cikliškumas ir vis naujus pavidalus įgyjantys pagrindinio pasakojimo veikėjo - autoriaus / menininko - sprendimai. Toks veikėjas, kultūros lauko dalyvis, yra bendro ornamento kūrėjas ir elementas.

ORNAMENTAS - tai pasakojimas apie meno istoriją ir menininkus. "Meno apie meną" arba "meno apie meno pasaulį" diskursas kaip niekad aktualus globalioje šiuolaikinio meno praktikoje. Stebint tokią tendenciją ir Lietuvos kontekste, penkiems jaunosios kartos lietuvių menininkams: Julijonui Urbonui, Gintarui Didžiapetriui, Arnui Anskaičiui, Marijai Olšauskaitei ir Mikui Žukauskui, meno laukas pasiūlytas kaip apmąstymo ir veikimo erdvė. Joje randasi jų pastebėjimai ir meninės intervencijos, susijusios su jų kūrybai ar mąstymui svarbiais menininkais, rašytojais, teoretikais, meno kūriniais ar pačiu kūrybiniu procesu. Meno pasaulis pasirodo kaip jaunųjų menininkų apmąstomas objektas, sykiu jie dalyvauja kito - dabartinio meno istorijos etapo, jos galimo centro bei pakraščių, kūrimo procese: jį pratęsia ir kuria galimybes naujiems naratyvams didžiojo pasakojimo skliaustuose.

Taip atveriamas menininkams svarbus ir įdomus meno (istorijos) laukas, su kuriuo susipažįstame stebėdami jų atliekamus meninius gestus. "Ornamento" žiūrovai kviečiami pokalbiui apie bendrai kuriamus meno kontekstus, naujus jų segmentų derinius ir interpretacijas.

JULIJONAS URBONAS
Spalio 6 d., šeštadienis, 16 val.
Vieta: aikštelė prie centrinio įėjimo į NDG

Julijonas

Mėnulio gravitacijos simuliatorius, 1963 m. gruodžio 11 d., NASA

"Kaip man gaila lubų ir sienų. Juk jos - puikiausia erdvė. Kodėl niekas jų nenaudoja?!" - tarė Trisha Brown, išlipdama pro langą pasivaikščioti namo fasadu. Žinoma, šiuolaikinio šokio pradininkė į vertikalias vaikštynes leidosi ne su baleto bateliais, o naudodama aukštalipių įrangą. Tokiu būdu ji ne tik pristatė naują choreografijos žodyną ir erdvę šokiui, bet taip pat pademonstravo, kad tokie choreografiški atradimai dažnai kyla iš pasikeitusios daiktiškos aplinkos, šiuo atveju - namo ir saugos apraiškų derinio. Būtent pastaroji įžvalga įkūnija mano plėtojamą dizaino choreografijos metodiką - žmogaus judesių kūrimą, naudojantis daiktais.

 J. Urbonas

Paskaita-atrakcionas rekonstruos žymios amerikiečių choreografės Trishos Brown kūrinį "Vaikščiojimas siena" (Walking on the Wall, 1971). Horizontalų vaikščiojimą galės išmėginti ir žiūrovai. Rekomenduojame avėti patogią avalynę ir vilkėti tinkamus rūbus.

 

Kuratorės: Dovilė Tumpytė, Gerda Paliušytė
Organizatorius Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija
Rėmėjas Lietuvos Respublikos kultūros ministerija