2018 07 13 - 09 30

Lietuva. Londonas. 1968

Vieno paviljono paroda

Lietuva. Londonas. 1968
Lietuviško dizaino odisėja

1968 metų rugpjūčio mėnesį Londone legendiniame parodų centre Earls Court buvo pristatytas Lietuvos, kaip vienos iš sovietinių respublikų, paviljonas, supažindinęs su kultūros, meno, mokslo ir pramonės pasiekimais. Tai buvo vienas iš moderniausių bei konceptualiausiai įgyvendintų Lietuvos prisistatymų Vakaruose sovietiniais metais.

Kadangi tai buvo eksportui skirtas projektas, specialiai šiai progai sukurtų ambicingų meno ir dizaino kūrinių pavyzdžiai, leidiniai ir parodos atgarsiai liko beveik nežinomi.

Nors tai buvo viena iš SSRS propagandinių manifestacijų Vakaruose Šaltojo karo metais, tačiau lietuviško meno ir pramonės produkcija turėjo modernaus nacionalumo ženklų. Jaunas architektas Tadas Baginskas sukūrė modernią paviljono koncepciją, apjungiančią lietuviškumo simbolius ir minimalistinio provakarietiško dizaino sprendimus, Algimantas Stoškus sukonstravo kinetinį vitražą "Vilnius - Lietuvos sostinė", įgarsintą avangardine elektroakustine Felikso Bajoro muzika, Antanas Kazakauskas sukomponavo drąsaus grafinio žaismo katalogą ant kurio viršelio puikavosi Vaidilutės Grušeckaitės sukurtas Lietuvos paviljono ženklas su rūtos simbolika.

Lietuvių menininkams, mėnesiui ištrūkusiems iš už Geležinės uždangos, įsiminė ne tik spalvingas Londono gyvenimas ir meninis vyksmas, bet ir netikėta parodos kulminacija paskutinėmis veikimo dienomis. Rugpjūčio pabaigoje sovietų tankai įsiveržė į Prahą, ir Londone prasidėjusiuose protesto mitinguose siūlyta išvis uždaryti parodą. Dėl šių aplinkybių ir Lietuvos paviljonas nesulaukė atgarsio, tačiau išlikę liudinininkų pasakojimai bei artefaktai leidžia naujai pažvelgti į šią istoriją jau po 50 metų.

Parodoje pristatomi menininkai ir dizaineriai: Tadas Baginskas, Ginta Baginskienė, Feliksas Bajoras, Vaidilutė Grušeckaitė, Antanas Kazakauskas, Rimas Sakalauskas, Algimantas Stoškus

Kuratoriai: Julijus Balčikonis, Karolina Jakaitė

Parodai eksponatus skolino: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Tadas Baginskas, Dalia Stoškutė, Julijus Balčikonis, Vaidilutė Grušeckaitė, Karolina Jakaitė, Antanas Kazakauskas, Vytis Ramanauskas

Parodos partneriai: leidykla LAPAS, Dizaino fondas, Vilniaus dailės akademija

Parodos architektai: Julijus Balčikonis, Aleksandras Kavaliauskas

Parodos dizainerė Laura Grigaliūnaitė

Organizatorius - Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjas UAB Exterus, Imparat