2018 11 09 - 2019 01 20

Antanas Sutkus. KOSMOS

Antanas Sutkus
KOSMOS

Garsaus fotografo Antano Sutkaus paroda "KOSMOS" skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.  Lietuvoje jo vardas išties žymus, kone monumentalus, tačiau kas jam atnešė tokią šlovę?

Įsivaizduokime vaikystę, praleistą vaizdingame Lietuvos kaime: tėvo savižudybė vos prasidėjus sovietų okupacijai, beviltiškos tiesos paieškos mokykloje, sunkus darbas durpynuose, krikščioniškas senelių auklėjimas ir užklupusi tuberkuliozė. Šie ir kiti asmeninio gyvenimo išbandymai paliko gilų pėdsaką Antano Sutkaus kūryboje. Tačiau net ir sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis jis išsaugojo humaniškumą, gebėjo suderinti egzistencinį rūpestį savo artima aplinka ir puikius vadovavimo įgūdžius. Tai leido jam tapti vienu svarbiausių Lietuvos fotografijos mokyklos steigėjų. Kartu su bendraminčiais jis įkūrė Lietuvos fotomeno draugiją tuo metu, kai viskas priklausė nuo Maskvos.

Sutkus tapo savo laikmečio metraštininku, jo atvaizduose atsispindi Lietuvos ir jos gyventojų veidas. Iki šiol mus jaudina ryškiausias jo darbas - ciklas "Lietuvos žmonės", kurį fotografas kūrė nuo 6-ojo dešimtmečio pabaigos. Čia atrandame kasdienio gyvenimo scenas, kuriose žmonės elgiasi natūraliai: tai įprastas, nepagražintas gyvenimas. Nuotraukose matome jaunus ir senus, vaikus ir darbininkus, menininkus ir valstiečius, miestą ir kaimą, modernumą ir tradiciją, išlydėtuves ir sutiktuves, judėjimą ir nuobodulį ar paprasčiausiai - lietų. Viskam yra vietos Antano Sutkaus planetoje Lietuva, kurią anuomet iš Vakarų buvo taip pat sunku pasiekti kaip mėnulį.

Šios estetikos esmė glūdi laisvame žvilgsnyje. Jo kūriniai pasiekė jautrumo ir tobulumo aukštumas: į darnią visumą apjungta kompozicija, konstrukcija ir turinys per laiką kito, tačiau jų pradmenis jau galima įžvelgti ir ankstyviausiuose darbuose.

Paroda, kurioje rodoma beveik 300 kūrinių ir dalis jų yra anksčiau niekada nematyti, siūlo naują žvilgsnį į itin vertingą vieno iš Europos fotografijos gigantų kūrybą.

Thomas Schirmböck

Parodos kuratoriai: Gintaras Česonis, Jean Marc Lacabe, Thomas Schirmböck

Projekto organizatoriai: LDM Nacionalinė dailės galerija, Prancūzų institutas Lietuvoje, Goethe's institutas

Projekto partneriai: JCDecaux, Lietuvos fotomenininkų sąjunga, VšĮ "Antano Sutkaus fotografijų archyvas", Prancūzijos ambasada, Vokietijos ambasada

Projektą iš dalies finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija

Projekto rėmėjai: EUNIC, Newsec, SIA Groglass, Vilniaus savivaldybė, Exterus, Papyrus