2015 11 19 - 2016 01 31

Kinas eina per miestą

Kinas eina per miestą
Vilniaus kino teatrų istorijos

Paroda pristato Vilniaus kino teatrų istoriją nuo pirmųjų viešų kino seansų XIX a. pab. iki šių dienų. Iki šiol fragmentiškai tyrinėtą temą siekiama atskleisti keliais aspektais, į kino teatrą žvelgiant ne tik kaip į konkrečioje vietoje veikusią įstaigą, bet ypač akcentuojant jo svarbą Vilniaus gyventojams, reikšmę miesto kultūriniame, politiniame, socialiniame gyvenime bei jos kaitą skirtingais istoriniais laikotarpiais.

Karo ar taikos metu kinas visada buvo skirtas pramogai, nors dažnai tapdavo ir propagandos įrankiu. Ir, žinoma, visais laikais rodant filmus, pirmiausia buvo tikimasi uždirbti. Kinas Vilniuje jau XX a. pr. surinkdavo daugiau žiūrovų nei visos kitos pramogos kartu. Tiesa, XX a. pab., prasidėjus kino teatrų privatizacijai, atkeliavus videotechnikai, kino teatrai sunkiai vertėsi. Bet šiandien, nors kino teatrą nesunkiai galima įsirengti namie, vis daugiau žmonių vėl grįžta į viešus kino teatrus.

Šios parodos idėja kilo kino tyrėjai Sonatai Žalneravičiūtei. Tęsiant tyrimą kartu su Nacionalinės dailės galerijos kuratorėmis, parodai sutelkta unikali medžiaga, iliustruojanti kino teatrų raidą, kino sklaidą bei jo recepciją. Ekspoziciją sudaro ir asmeniniuose, ir visuomeniniuose archyvuose bei muziejuose saugomi eksponatai, dokumentai, vaizdo bei garso įrašai. Tyrimo metu išaiškinta per 50 vietų Vilniuje, kur buvo rodomas kinas. Parodoje pristatomas jų žemėlapis.

Parodos kuratorės: Sonata Žalneravičiūtė, Živilė Etevičiūtė, Eglė Juocevičiūtė, Eglė Mikalajūnė

Partneriai: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Vilniaus apskrities archyvas, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos kino centras, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, kino koncernas "Mosfilm"

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija,  AB "Lietuvos geležinkeliai", koncernas "MG Baltic", Exterus

Parodą "Kinas eina per miestą. Vilniaus kino teatrų istorijos" lydinčių renginių programa čia

Parodą lydėjusį leidinį "Kinas einas per miestą. Tekstai" galite parsisiųsti iš čia