2009 10 02 - 12 06

Šaltojo karo metų modernizmas

Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas: 1945-1975

Bendradarbiaujant Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinei dailės galerijai ir pasaulinio garso Viktorijos ir Alberto muziejui 2009 m. Lietuvoje eksponuota viena įspūdingiausių pastarojo laikotarpio dailės ir dizaino parodų - "Šaltojo karo modernizmas. Menas ir dizainas suskilusiame pasaulyje: 1945-1975". Tai pirmas tokio mąsto muziejų bendradarbiavimas Lietuvos istorijoje. Parodos pristatymas Lietuvoje parengtas bendradarbiaujant su "Vilnius - Europos kultūros sotinė 2009" programa. 

Tarptautinėje parodoje "Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas suskilusiame pasaulyje: 1945-1975" pirmą kartą eksponuojama šaltojo karo metų dailė, daiktų ir drabužių dizainas, architektūra bei kino menas iš abiejų anuomet konfliktavusių ir besivaržiusių politinių blokų: Vakarų ir Rytų.

1945-1975 m. pasižymėjo ne tik politine įtampa, bet ir ypatingu kūrybiškumu. Tai atsispindėjo visose gyvenimo srityse - ir kasdienėje žmonių aplinkoje ir reikšmingiausiuose kultūros pasiekimuose. Ginklavimosi varžybos ir rungtynės dėl kosmoso užkariavimo, mokslo ir technikos raida esminiai įtakojo to meto kultūrą. Atverdama žiūrovams sudėtingą, permainų kupiną laikotarpį, paroda siūlo pažvelgti į šaltąjį karą kaip į varžybas tarp dviejų skirtingose "geležinės uždangos" pusėse susiformavusių modernaus gyvenimo ir meno sampratų.

Parodoje eksponuojami žymiausių pasaulio dailininkų (Frances'o Bacono, Naumo Gabo, Richardo Hamiltono, Isamu Noguchi, Pablo Picasso, Gerhardo Richterio, Ossipo Zadkine'o ir kt.), taip pat dailininkų iš Rytų Europos šalių (Eriko Bulatovo, Jiri Kolaro, Josefo Koudelkos, Aleksandro Laktionovo, Boriso Michailovo, Jevgenijaus Vučetičiaus, Krysztofo Wodiczko ir kt.), dizaino ir taikomosios dailės kūrėjų (Magdalenos Abakanowicz, Pierre'o Cardeno, Joe Colombo, Charleso Eameso, Stanislavo Libenskio ir Jaroslavos Brychtovos, Raimondo Lowey, Paco Rabanne'o, Eero Saarineno ir kt.) bei architektų (Archigram, Archizoom, Le Corbusier, Buckminsterio Fullerio, Arata Isozaki, Richardo ir Alison Simthson ir kt.) darbai bei Vakarų ir Rytų kino režisierių (Stanley Kubricko, Michailo Kalatozovo, Andrejaus Tarkovskio ir kt.) filmai. Ekspozicijoje taip pat pristatomi unikalūs inžineriniai objektai: pirmojo dirbtinio žemės palydovo "Sputnik" modelis, kosminio laivo "Vostok" kapsulės modelis, JAV astronautų ir SSRS kosmonautų skafandrai, Ještedo (tuomet - Čekoslovakija) televizijos bokšto modelis ir kt.